Tüp Bebek

Tüp Bebek

Tüp Bebek
Tüp Bebek Modern hekimlikte kısırlık tedavisi içi birçok olanaklar sağlanmıştır. Ama öncelikle kısırlık nedir ona bakalım.
Kısırlık nedir? Herhangi bir korunma yöntemi olmadan düzenli bir cinsel ilişkiye girilmesine rağmen 1 yıl veya daha fazla süreyle çocuk sahibi olamamak olarak tanımlanmaktadır. Bu süre çiftlere göre değişkenlik gösterebilir. Örnek olarak kadının yaşı 25 veya civarında olan çiftler 1 yıldan daha fazla bekleyebilmekteyken, kadının yaşı 35 yaş ve üzerinde olan çiftler için bu süre 6-9 aya civarına kadar düşürülebilir. Yazının başında belirttiğimiz gibi kısırlık tedavisinin sağlayan olanaklardan biride halk arasında “Tüp Bebek” olarak bilinen ve ülkemizde de 1987 yılından beri yasal olarak uygulanmaya başlayan suni tohumlama yöntemlerinin kullanılmasıdır. Tüp bebek kısırlığa karşı yapılan bir tedavi şeklidir. Yapılan tüm tetkik ve tedavi şekillerine rağmen sonuca ulaşılmayan vakalarda bu yönteme başvurulmaktadır. Eşlerden alınan erkek döl hücresi ile kadın döl hücresinin bilimsel teknikler aracılığı ile dış ortamdan kadının uterusuna yani döl yatağına yerleştirilmesi ile gebelik oluşturulmaktadır. Ancak tüp bebek tedavisi bu yöntemde de her vakada olumlu sonuç alınamayabilmektedir.
tüp bebek
Tüp bebeği gerçekleştiren yöntemlerden bazıları şunlardır:
Gift; Sperm ve yumurtanın laparoskopi ile kadının tüplerine yerleştirilmesidir.
Zift; Laboratuvar koşullarında hazırlanan zigotun (döllenmiş hücre) tuba içine yerleştirilmesi.
iVF ve ET; Laboratuvar koşullarında hazırlanan embriyonun servikal kanal yoluyla uterus’ a (döl yatağı) yerleştirilmesi, yöntemleridir.

Son Arananlar:

Etiketler: , ,

 

Yorum Yaz

 
Yandex.Metrica İletişim Yasal Uyarı