Prematüre Bebeklerde Solunum Durması

Prematüre Bebeklerde Solunum Durması

 

Prematüre Bebeklerde Solunum Durması

Yenidoğan Bebeklerde Solunum Durması nedir?

Yeni doğan bebeklerde solunum sıkıntısı, veya tıbbî adıyla “Respiratuar Distres Sendromu” özellikle prematüre (erken doğum) bebeklerde görülen bir durumdur. Akciğerlerde yeterli “sürfaktan” (akciğer yüzeyinde oksijen döngüsünün sağlandığı doku birimi) üretiminin gerçekleşmemesinden kaynaklanan bu problem, nadiren genetik sebepli de olabilmektedir. Bu sorun, yeni doğan bebeklerin %1’lik diliminde görülmektedir ve “preterm” (37 haftadan önce doğan) bebeklerin en önemli ölüm sebebidir. Ayrıca, diabetik annelerin bebeklerinde ve prematüre ikizlerin ikinci bebeklerinde bu sendrom daha sık görülür. Belirtileri Solunumun sık olması, göğüste çekilme, inleme ve hırıltı gibi normal solunum sıkıntısı semptomlarına ek olarak, apne (solunum durması) döngüleri yaşanabilir.

bebek solunum durması

Ayrıca deride soluk görünüm ve “hipoksi” (solunan havada oksijenin azlığı) kaynaklı dolaşım bozuklukları da önemli semptomlar arasındadır. Teşhisi için göğüs x-ray çekiminden yararlanılan bu sendromun en tehlikeli dönemi ilk gündür. İlk gün kötüye gidiş sergileyen sendrom, 2-3 gün içerisinde düzelme yoluna girmektedir. Tedavisi CPAP (sürekli pozitif solunum yolu basıncı) ile oksijen verilir ve kan değerlerini düzenlemek için damar içi sıvılarla takviye yapılır. Bebeğin durumunun kötüye gitmesi halinde, “endotrakeal entübasyon” (ağza takılan solunum borusu) uygulaması ile aralıklı nefes verilir. Bu borudan aynı zamanda dış kaynaklı sürfaktan da verilir. En sık kullanılan sürfaktan, inek akciğerinden elde edilen Survanta olup, çok düşük ağırlıklı prematüre doğumlarda dahi ölüm oranını %30 azaltabilmektedir.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Yeni doğan Prematüre Bebeklerde Bakım ve Gelişim

Son Arananlar:

Etiketler:

 

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. Replica dedi ki:

    AAA+++ bir yazı olmuş, ve gerçekten çok faydalı buluyorum sitenizi. Kadınlara yönelik bilgilendirici ve aydınlatıcı yazılarınız var.

    1. admin dedi ki:

      Sayın takipçimiz, bu güzel söz ve düşünceleriniz için çok teşekkür ederiz…

Yorum Yaz

 
Yandex.Metrica İletişim Yasal Uyarı