Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Metabolizmayı Hızlandıran Gıdalar:
Vücudumuzun temel fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için gerekli olan enerji sağlayıcısı metabolizmadır. Kişiden kişiye farklılık gösteren metabolizma hızını arttırmak, sağlığımız için büyük bir önem taşımaktadır. Metabolizma hızı, düşük de olsa yüksek de olsa, onu biraz hızlandırmak kimseye bir zarar vermez. Aksine bazı sindirim problemlerine çözüm olur, vücut sistemlerimizin çalışmasını hızlandırdığı için kilo almamayı hatta kilo vermeyi sağlar.
Üstelik kişi kendini her zaman daha zinde hisseder. Bazı uzmanlara göre ise yaşlanmayı engellediği bile söyleniyor.
Metabolizmayı hızlandırmanın birden fazla yolu vardır.
Bunları; spor yapmak, fazla su içmek, lifli besinler tüketmek olarak sıralayabiliriz. Ayrıca herkes tarafından uykuyu kaçırması özelliği ile bilinen kafein de metabolizmayı oldukça hızlandıran besinler arasında yer almaktadır. Kahve çeşitleri, siyah ve yeşil çaylar, kola ve benzeri meşrubatlar ve çikolatada bol miktarda kafein bulunur. Ancak günlük kullanımlarda bu maddeleri çok tüketmenin zararlı olabileceği de göz ardı edilmemelidir.
Kafein dışında, fazlasının zarar yerine fayda sağladığı birçok yeşil sebze, meyve, protein bulunmaktadır. Acı biber, metabolizmayı hızlandıran besinler grubunun başında yer alırken, hardal tohumu da onu takip eden ikinci en fazla kalori yakmamızı sağlayandır.
Omega-3 içeren deniz ürünleri; protein bakımından zengin olan yumurta ve beyaz et grubundaki ürünler; yağsız olmak kaydıyla süt ve süt ürünleri; lifli besinler olarak adlandırdığımız ıspanak, bamya, brokoli, tahıllı gıdalar; birçok baharat çeşitleri; elma, ananas, incir ve mısır gibi B vitamini içeren meyveler metabolizmayı hızlandıran besinlerdendir.
Hatta çok az yağlı, tatlandırılmamış ve hiç tuz katılmamış patlamış mısır bile metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır ama abartmamak koşulu ile.
metabolizma hızlandırma

Etiketler: ,

 

Yorum Yaz

 
Yandex.Metrica İletişim Yasal Uyarı