Kızamık Nedir

Kızamık Nedir

KIZAMIK NEDİR?
ETKENİ VE KULUÇKA DEVRESİ:
Kızamık, kendine özgü bir virüs ile oluşan kontakt bir enfeksiyondur. Kuluçka devresi 8-13 gün arasında değişir. Ortalama 10 gün kadardır.
KIZAMIK BULAŞMA YOLLARI:
Kızamık, direkt temasla bulaşan bir hastalıktır. Kızamık virüsü ağız ve burun mukozalarında yerleştiği ve buralarda ürediği için, tükürük damlacıkları ile yayılır. İnsanlar ilkbahar ve kış aylarında daha yoğun olarak bir arada bulunduklarından, kızamık epidemileri de bu aylarda görülür. Yaz aylarında önemli derecede salgınlar olmaz. Çünkü insanların birlikte olma yoğunluğu çok azdır. Kızamıklı hastaların burun ve boğaz salgılarına doğrudan temas ile de hastalık bulaşabilir. Virüs ile yeni bulaşmış eşya aracılığı ile enfeksiyonu almak mümkündür. Kızamık, en kolay bulaşan enfeksiyon hastalıklarından biridir.
BELİRTİLERİ:
Kızamık, nezle ve ekzantem dönemi olmak üzere iki dönem gösterir.
kızamık nedir?
a- NEZLE DÖNEMİ:
Hafif titreme ve ateş ile başlar. İlk günde 38-39°C. olan ateş, ertesi sabah biraz düşer. Akşam tekrar yükselerek_39-40°C.’yi bulur. Kızamığın başlangıcında nezle vardır. Göz konjunktivaları kırmızı ve göz kapakları şiştir. Gözlerde çapaklanma olur. Bu durum devam ettiği sürece hasta ışığa bakamaz (fotofobi). Bazen burun salgısı kanlı ve solunum güçtür. Hasta ağzından nefes alır. Kısık ve sert bir öksürük vardır. Ses hafif kısıktır.
Kızamığın prodrom (ilk belirti) devresinde en önemli belirtisi koplik lekeleridir. Ağız mukozası kırmızıdır. Koplik lekeleri, olguların % 95’inde hastalığın ikinci gününde görülmeye başlar. Bu lekeler ağız içinde yanak mukozası üzerinde kendini gösterir. Hafif kirli beyaz renkte, toplu iğne başı büyüklüğünde ve etrafı koyu kırmızı haleli lekelerdir. Sayıları 3-5 ten 25-30 a kadar olabilir. Bu dönemde dudaklar kuru ve dil paslıdır.
b- Ekzantem dönemi:
Nezle döneminin 3. veya 4. gününden sonra ateşte düşme olur. Bazen 37 C.’a kadar iner. Bunu izleyen saatlerde ekzantem dönemi başlar. Ekzantemler ufak, pembe kırmızı makül ve-ya makülo-papül halinde, kulak arkası, alın ve saçlı deriden başlar. Ekzantemlerin çıkması ile ateş ürperme ile tekrar yükselir. Nezle ve konjunktivit halleri şiddetlenir. Daha sonra, döküntüler vücuda yayılmaya başlar. 24-48 saat içinde bütün vücut derisini kaplar. Çoğu papül (Deride küçük, kenarları iyice belli sertçe kabartılar) şeklinde ve deriden kabarıktır. Bastırmakla renkleri solar.
Döküntü 2-3 gün içinde ilk çıktığı yerden solmaya başlar. 5-7 günde kaybolur. Döküntülerin kaybolması ile deride kepeklenme başlar. Hastalığın devam süresi 7-10 gündür.2-3 gün devam eden yüksek ateş, hazla düşer.

Etiketler: , , ,

 

Yorum Yaz

 
Yandex.Metrica İletişim Yasal Uyarı