Kardeş Sorunları Ve Psikolojik Destek

Kardeş Sorunları Ve Psikolojik Destek

Kardeş Sorunları ve Psikolojik Destek Merkezi

İkinci bebeğime hamile olduğumu öğrendiğimde çok mutlu oldum. Eşim de ben de yeni bir bebek, yeni bir heyecanın bize ve ailemize çok iyi geleceğini düşünüyorduk. Planlı bir gebelik değildi fakat bu bizim için hiç sorun olmadı.

Yeni haberin heyecanı geçmeye başladığında ise yepyeni bir sorunumuz olduğunu gördük. 4 yaşında bir kızımız vardı ve ilgiye ihtiyaç duyduğu dönemde kardeşi olacaktı. Kızımla bu durumu konuşmaya karar verdik. Eşimle aldık karşımıza ve evimize bir bebeğin geleceğini, kuzenlerinin olduğu gibi onun da kardeşi olacağını, kardeşiyle oyunlar oynayacağını anlattık. Bizi güzelce dinledi fakat zaman içinde kızımın davranışlarında değişiklikler başladı.

Hamileliğin ilk zamanları zor geçiyordu. Kısa bir süre hastanede kalmak durumundaydım. Kızımın davranışlarındaki olumsuz değişimi ilk gözlemlediğim zaman hastaneden eve döndüğümdeydi. ‘’Anne, bebek bizim eve gelmesin, o seni hasta yaptı’’ dedi. Zaman içinde her istediğini ağlayarak söyleyen, hırçın, çığlık atan bir çocuk olup çıkmıştı.

Doğumun ardından kızım kreşe başladı. Arkadaşlarıyla iletişiminde de sıkıntı vardı. Hiçbir eşyasını paylaşmak istemiyordu. Evde de durum farklı değildi; seviyorum diye bilinçsizce kardeşini ağlatıyor, zaman zaman canını yakıyordu. Okuldaki öğretmeniyle konuşurken psikoloğun faydalı olacağını söyledi ve bu zamana kadar aklıma neden gelmedi diye kendime kızdım. Kızımın öğretmeni birçok velisine Fenomen Psikoloji Kliniği’ni önerdiğini ve çok faydasını gördüklerini söyledi. Eşimle konuşup biraz araştırma yaparak kararımızı verdik. Yaşadığımız şehirde en iyisi Fenomen Psikoloji Kliniğiydi.

Uzman pedagogların destek verdiği kliniğe gitmeyi kızım çok sevmişti. Oyun oynayarak destek vermeleri çok hoşumuza gitmişti. Kızım bir sonraki randevuyu heyecanla bekliyordu. Bu süreçte kardeşine yaklaşımı yavaş yavaş değişmeye başladı. Daha sevgi dolu davranışlar sergiliyor, kardeşiyle oyun oynamak istiyordu. Fenomen Psikoloji Kliniği eşimi ve beni mutlu etmişti. Kızımın değişimi ve kardeşiyle iletişimi çok güzel ilerliyordu.

Şimdi kızım 6 yaşında kardeşi ise 2 yaşına girdi. Fenomen Psikoloji ekibi sayesinde kızım sakin ve huzurlu bir hale geldi. İki kardeş şuanda birlikte oyunlar oynamaya başladılar. Çevremde çocuklarıyla ilgili sorunlar yaşayan annelere ilk önerim Fenomen Psikoloji kliniği oluyor.

Etiketler: ,

 

Yorum Yaz

 
Yandex.Metrica İletişim Yasal Uyarı