Hamilelikte Mide Bulantısı Neden Olur

Hamilelikte Mide Bulantısı Neden Olur

Hamileliğin ilk aylarından itibaren başlayan mide bulantısı hamilelik döneminin en zor ve en fazla şikâyet edilen sorunlarından olmaktadır. Mide bulantısının asıl sebebi hamilelik dönemindeki artış gösteren hormonlardan kaynaklanmaktadır. İkiz gebeliklerde tek bebek gebeliklerine oranla daha fazla mide bulantısı yaşanmaktadır. Mide bulantısı ikiz bebeklerde iki katına çıkabilmektedir. Gebeliğin beşinci altıncı haftasında başlayan mide bulantıları, 3.ayın bitiminden sonra tamamen bitmektedir yâda azalmaya başlamaktadır.
Vücut yapısına bağlı olarak değişiklik gösteren gebelik dönemindeki mide bulantıları bazen doğuma kadar bile devam etmektedir. Bazı gebeliklerde mide bulantısı şikâyeti görülmemektedir.
Gebelik döneminde annenin özelliklerinde değişimler olabilmektedir. Bunun tek sebebi de hormonların hızlı yükselmesi yâda düşmesi olmaktadır. Gebelik döneminde fazla mide bulantısı yaşamak istemeyen bayanlar, hamilelik sırasında şunları mutlaka yapmaları gerekmektedir. Hafif yağsız yiyecekler yenmelidir. Mide şişkinliği yapmayan yiyecek ve içecekler tüketilmelidir. Sabah uyandıkları anda hemen ayağa kalkmayıp 5–10 dakika beklemeli daha sonra kalmalıdırlar. Leblebi, tuzlu çubuk kraker, bisküvi yiyerek de mide bulantısı yaşamamış olurlar.
Haşlama patates, ekmek, pirinç, makarna mide bulantısına çözüm olabilmektedir. Peynir ve yoğurt yemek hem mide bulantısına hem de bebeğin gelişmesine etkisi olmaktadır. Zencefil çayı içerek de mide bulantısına çözüm bulabilirsiniz. Yediğiniz ve içtiğiniz besinler sizlerin ve bebeğinizin daha sağlıklı olmasına yarar sağlamaktadır. Gebelik döneminde sigara ve stresten uzak durmanızda yarar vardır.

Etiketler: ,

 

Yorum Yaz

 
Yandex.Metrica İletişim Yasal Uyarı