Hamile Gebe Bakımı Nasıl olmalı

Hamile Gebe Bakımı Nasıl olmalı

GEBE HAMİLE BAKIMI NASIL OLMALI

a) Güven Verme ve Öğüt
Gebelik beklenen bir olay olmasına rağmen bedenen ve ruhen bu olaya alışmak zaman alır. Gebelik ilerledikçe doğum olayı özellikle de ilk çocukta çok abartılabilir. Bütün bu olaylarda gebenin güvenle danışabileceği bir kişi olmalıdır. Gebenin akıl danışabileceği, kendisinin ve bebeğinin sağlığı ve mutluluğu için yapması ve yapmaması gerekenleri öğreten kişi sağlık personeli olmalıdır. Sağlık personelinin, gebe üzerinde olumlu bir etki yaratması gerekir. Bu etkiyi sağlık personeline bilgisi, becerisi ve deneyimi kazandırır. Gebe, güven duyduğu sağlık personeline endişelerini, korkuların, danışabilir ve kendisine öğüt vermesini isteyebilir. Karşılıklı bir güven duygusu yaratılamaz ise öğütlerde uygulanamaz. b) Gebe Kıyafeti
Gebelik süresince vücudu sıkmayan iç ve dış giysiler giymek temel prensip olmalıdır. Ayrıca giyeceklerde, yıkanıp, ütülenebilecek kumaşlar tercih edilmelidir.
Gebelik ilerledikçe karnın yapısına uygun ve vücudun hareketlerini kolaylaştırıcı giysiler tercih edilmelidir. Gebelik süresi içerisinde memeler sütyen giyilerek desteklenmelidir. Memelerin büyümesi ile gerilme ağrıları meydana gelir. Bu ağrıları azaltmak için memelerin büyüklüğüne uygun sütyen giyilmelidir.
Normal yaşamda olduğu gibi gebelik sırasında diz altı ya da diz üstü çorap lastiği kulanılmamalıdır. Çorap yada külot lastikleri gebeye rahatsızlık verebileceği gibi, ayrıca varisin meydana gelmesini de kolaylaştırır. Gebelikte ayakkabıların da yorgunluğu arttırmayacak biçimde rahat olunmasına dikkat edilmelidir. Ayakkabı çok düz, ya da çok yüksek ökçeli olmamalıdır.

c) Gebelikte Meme Bakımı

Normal yaşam içerisinde yalnızca kanser yönünden kontrol edilebilen memelere gebelik sırasında özel bakım vermek gerekir. Gebeliğin oluşumu ile memelerde değişiklikler meydana gelmektedir. Sağlıklı çocuk yetiştirmede çok önemli görevleri olan memelere gebeliğin 3. ayından sonra özel bakım yapmak gerekir. Memeler her gün ılık su ile silinerek kurulanmalı ve masaj yapılmalıdır. Meme başı normal ise, meme ucu iki parmak arasına alınarak ovuşturulur.
Meme başı yassı ya da çökük ise meme ucu masajı ile birlikte parmaklar ile meme başını çıkarabilmek için masaj yapılmalıdır. Meme ucu ve çevresi el ile tutularak sıvazlanmalıdır. Meme uçlarındaki çatlamaları önlemek için zeytinyağı veya vazelin sürülebilir. Eğer karın duvarında’ da çatlaklar var ise, krem veya zeytinyağı sürülebilir. Ancak bu çatlakların önlenmesi mümkün değildir.
Meme bakımına özen gösterildiği takdirde doğum sonrasında memede süt birikimi sonucu meydana gelen apse oluşmayacağı gibi süt daha erken salgılanır ve çocuğun ağzında pamukçuk oluşmaz.

d) Hamile Uyku ve Dinlenme

Gebe normal bir insan gibi 8 saat uyku uyumalıdır. Ancak, gebelikte sık idrara çıkma alışkanlığı ve yatış pozisyonundaki değişikliğe bağlı olarak uyku sık bölünebilir. Bu durum gebenin yeterince dinlenmemesine neden olur. Bu nedenle gebelerin öğleden sonra 2 saat kadar uyuması gerekir. Uykuyu kolaylaştırmak için bir porsiyon yoğurt yemek, ılık banyo yapmak uygun olur. Uyku için sert yatak tercih edilmelidir.

e) Gebenin Banyosu

Normal bir insan yıkanmak ihtiyacını duyar, Sağlıklı yaşam için mutlaka haftada en az bir kez banyo yapılmalıdır. Gebelik süresi içerisinde terlemenin artması nedeniyle daha sık yıkanılması gerekir. Yaz aylarında her gün banyo yapılmalıdır. Özellikle koltuk altı ve üreme organlarının sabunlu su ile temizlenmesi gerekir.
Sık sık banyo yapmanın gebelik için hiçbir tehlikesi olmamakla birlikte, suyun çok sıcak ya da çok soğuk olmasına bağlı olarak komplikasyon gelişebilir. Özellikle uterus kasılmalarına ve erken doğumlara yol açabilir. Bu açıdan suyun ne çok sıcak ne de çok soğuk olmasına dikkat edilmelidir.

f) Vulva Temizliği
Sağlığı korumanın ilk kuralı temizliktir. Temizlik imandan gelir atasözü günlük yaşamımızda temizliğin önemini vurgulamaktadır. Sağlık ve temizlik kuralları açısından yakın bir ilişki vardır. Mikropların vücutta yerleşme şansının arttığı bir dönem olan gebelik, doğum ve doğum sonrasında temizlik kurallarına titizlikle uymak ve uygulamak gerekir. Günlük yaşamda olduğu gibi gebelik süresi içerisinde de tuvalet temizliğine önem verilmelidir.
Tuvalet öncesi ve sonrası bol sabunlu su ile eller yıkanmalı mümkünse tırnaklar fırçalanmalıdır.
Tuvalet sonrası dış üreme organları vulvadan anüse doğru kağıt ile temizlenebilir. Bu temizlik sırasında elin anüs çevresi ya da gaitaya değmemesine özen gösterilmelidir.

g) Gebe Diş Bakımı

Gebelik öncesinde olduğu gibi gebelikte de dişler fırça ve dış macunu ile fırçalanmalıdır. Gebelikte diş etlerinde hassasiyet var ise, dişler parmakla da temizlenebilir.
Gebeliğin ilk aylarında emezisin meydana gelmesi nedeniyle diş temizliği akşam ya da günün herhangi bir saatinde yapılabilir. Önemli olan ağız ve dişlere her zaman olduğu gibi gebelik süresi içerisinde de özel bir bakımın, verilmesidir.
Ağız ve diş bakımını sağlayabilmek için günde en az iki kez dişler fırçalanmalıdır. Gebelikler sırasında diş çürüklerinin diş hekimi tarafından dolgu yada çekim ile tedavisi yapılmalıdır. Uzun sürecek diş tedavileri sırasında fazla anestezi almasını gerektiren durumlar doğum sonrasına bırakılabilir.

h) Alışkanlıklar
Normal bir insanda olduğu gibi gebelik süresince de aşırı çay, kahve içmekten kaçınılmalıdır.
Gebelik öncesi sigara, içki alışkanlığı var se, ya da az miktarda alınıyorsa bile bunlar mutlaka bırakılmalıdır. Alkol kan yoluyla fetüse ulaşarak, düşüklere, erken doğuma ve fetüsde gelişme bozukluklarına yol açabilmektedir. Sigara içerisindeki nikotin de erken doğuma, yaşama şansı az olan düşük doğum ağırlıklı bebeklerin dünyaya gelmesine neden olabilir. Ayrıca, plasenta previa, ablasyo plasentanın görülme sıklığı artar. Bu nedenle yalnızca gebenin sigara içmemesi yeterli değildir. Çevresinde de sigara içilmemesi gerekir. Sağlık personeli izlemler arasında tesbit ettiği sigara yada alkol kullananlara daha çok ağrılık vererek mutlaka bu konuda gebeye ve çevresine eğitim vermelidir.

i) Gebelikte Yolculuk

Çok sık olmamak üzere çeşitli araçlarla yolculuk yapılabilmektedir. ancak, özellikle gebeliğin ilk ve son aylarında zorunluluk olmadıkça çok uzun süren otobüs ve uçak yolculuğundan kaçınmak gerekir. Tren yolculukları gebe için en uygun olanıdır. Traktör, at arabasına binilmemelidir.
Gebeye hekim tarafından önerilen yolculukta kullanılan haplar yola çıkmadan yarım saat önce içilmelidir. İlk gebeliği olanlar, daha önce düşük yapmış olanlar, kanaması olanlar vb. riskli, gebelerin, gebelik süresi içerisinde yolculuğa çıkmamaları gerekir.

j) Gebelik Egzersizleri Nelerdir

Sağlıklı bir yaşam için yapılmakta olan gezinti ve egzersizlere gebelik süresi içinde de devam edilebilir Gebelik öncesi egzersiz yapılmıyor ise bile gebelikte başlanabilir. Yorucu olmayan, açık havada yapılan gezintiler bağırsakların düzenli çalışması için çok önemlidir. Ayrıca, gezinti ve egzersizler uykuyu düzenler ve kasları kuvvetlendirir. Gebelik normal bir seyirde devam ettiği sürece gebe günlük ev işlerine devam edebilir.
Gebelik ilerledikçe gebeye ev işlerinde çevresi tarafından yardım edilmelidir.
ayrıca ağır spor yada ağır egzersizler ile ağır yük kaldırmaktan ve ağır işlerden mutlaka kaçınılmalıdır.
Evet hanımlar, sizlerin yada yakınlarınızın hamileliği nasıldı? Yorumlarınızı bekliyoruz… 😉

Son Arananlar:

Etiketler: ,

 

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. ayşegül dedi ki:

    Bende şu anda 3 aylık hamileyim. Gebelik ile paylaştığınız bu yazının tamamını okudum. Umarım hepsini uygylayabilirim. Dikkate alınması gereken bilgiler var yazınızda

  2. sami semih dedi ki:

    Eşim adına çok faydalı bilgiler öğrendim, tabi kendi adımada faydalı olabileceğine inanıyorum.

Yorum Yaz

 
Yandex.Metrica İletişim Yasal Uyarı