Günlük Aktiviteler İle Yağ Yakılmıyor!

Günlük Aktiviteler İle Yağ Yakılmıyor!

Kadınlara Önemli Diyet Uyarısı!

Yapılan araştırmalara göre çarşı, pazar gibi aktivitelerin  her ne kadar faydalı olduğu düşünülse’ de vücutta  çok fazla yağ yakımı sağlamadığı ortaya çıktı. Diyet uzmanlarına göre beslenme ve egzersiz planlarının günlük aktivite düzeyinden tutunda yaş, boy ve kiloya kadar birçok değişik faktörlere göre kişiye özel hesaplanması gerekmektedir.

Günde 4 saat antrenman yapan sporcu ile, 30 dakika yürüyen bir ev hanımının egzersiz ve beslenme düzeni mutlaka farklı olmalıdır diyen beslenme ve diyet uzmanları; yaz gelmeden önce fazla kilolarından ve yağlarından kurtulmak isteyenlere de önerilerde bulunuyorlar. Çarşı, pazar gezmek gibi günlük yapılan faaliyetlerin yağ yakımı’nı sağlamayacağını hatırlatan uzmanlar, yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde yağ yakımını hızlandırmak için  önemli şartın ara öğün ağırlıklı olan bir beslenme  düzeni olduğunu belirtiyorlar: Ara öğün olmayan beslenme tarzı; vücutta kilo kayıplarına neden oluyor ancak bu kilo kaybı yağ kütlesinden değil’ de  kas ve su kütlesinden de olma ihtimali göz ardı edilmemelidir. Bu sebeple’ de verilen kilolar çok kısa bir süre sonra tekrardan geri alınmaktadır.

Yazın sağlıklı beslenmenin en önemli şartı bol su tüketmek ve lif oranı fazla olan taze sebze ve meyvelerle beslenmek olmalıdır.
Ev işleri ve alışveriş gibi aktiviteler yapan kadınların vücudu hareketsiz kalmıyor , ama bu aktivitelerin yağ yakıcı  bir etkisi yok. Vücut yağları belirli sürelerde ve ağırlıklarda yapılan düzenli egzersizle yakılıyor ve su içmenin yararını da asla unutmamak gerekiyor. Egzersiz yada spor’dan sonra vücudumuzdan birtakım minerallerde ter ve idrar yolu ile atılıyor, işte bu kaybedilen minerallerin yerine alınması çok önemli. Günde en az bir kez 1 şişe soda içmek bu mineral dengesini korumaya yardımcı olmaktadır.  Tansiyon ve kronik şikayetleri olan kadınların bu tüketimleri yaparken çok dikkatli olması gerekmektedir.

Kan Şekeri Dengesizliğinde Ara Öğün;

Özellikle hipoglisemili(şeker hastaları) kadınlarda kan şekeri dengesizliği gün içerisinde halsizlik, yorgunluk, hissizlik, ateş, terleme gibi şikayetler görülebilir. Bu gibi durumlara mahal vermemek için glisemik indeksi düşük gıdalarla beslenerek ve basit karbonhidratlı gıdaları tüketmemek gerekiyor. Glisemik indeksi yüksek olan gıdaların bazıları ise: kesme şeker, bal, mısır, muz, beyaz ekmek, pirinç pilavı, patates, kuru meyveler olarak sayılabilir.
Ara öğün olarak ise; az ve sık beslenme biçimi çok önemlidir. Aynı zamanda bu hipoglisemi olan kadınlar kesinlikle ara öğün almalı ve şekerlerini dengelemeleri gerekmektedir. Günde en az 3 ana  ve 3 ara öğün olacak şekilde beslenilirse, kan şekeride dengede kalacaktır. Alınan ana ve ara öğünlerin içerikleri çok fazla miktarda karbonhidrat ağırlıklı olmamalı, besin çeşitliliği sağlanarak her besin grubuna da yer verilmelidir. Yeterli su tüketildiği ve egzersiz ile düzenli bir şeker dengesi sağlandığı zaman hipogliseminin kontrol altına alınarak sağlıklı bir şekilde yaşamanın ve kilo vermek mümkün olacaktır.

Son Arananlar:

Etiketler:

 

Yorum Yaz

 
Yandex.Metrica İletişim Yasal Uyarı