Gebelikte Sigara, Stres ve Alkol!

Gebelikte Sigara, Stres ve Alkol!

Hamilelikte Sigara, Alkol ve Stres!

Gebelikte Sigara, Stres ve Alkol. Gebelik döneminde beslenmesine dikkat etmeyen, sigara ve alkol kullanan kadınların doğum sonrasında kendilerinde ve bebeklerinde sağlık sorunları görülmektedir. Çok ileri safhalarda bebek yada anne ölümlerinin gerçekleştiği de bilinmektedir. Gebelik döneminde anne adaylarının stresli işlerde çalışması, çok yorulması ile bebekleri de sorun yaşamaktadırlar. Kendi yaşantısında ve çalışma hayatında çok stres yaratan durumlarda annenin hormonlarında üretilen kortizon hormonu plasentadan içeri sızdığı ve bebeğin büyümesin yavaşlattığı bilinmektedir.

Gebelik döneminde çok stres yaşayan kişilerin bebeklerinde 17.nci haftadan itibaren beyin gelişimlerinde sorunlar yaşanmaktadır. Gebelik döneminde stresli bir işte çalışıyor iseniz haftada 32 saatten fazla çalışmamanız gerekmektedir. Plasenta içerisindeki bebek sizlerin yaşadığı stresi birebir hissetmektedir. Gebelik döneminde sigara ve alkol kullanan stresli bir çalışma hayatında çalışan bayanların bebekleri az kilolu olarak doğmaktadırlar. Çalışma hayatındaki stres, alkol ve sigara kullanımı anne adaylarında düşük doğum, erken doğum ve bebeklerde görülen gelişmelerindeki geçlik olmaktadır. Çalışmayan kadınlar da da çalışan bayanlarda görülen çok stresli bir hayat sonucunda aynı bebek sorunları görülmektedir. Gebelik döneminde sigara ve alkol kullanımı annenin enerjisini azaltmakta, doğumdan sonra gerekli olan enerjisini sigara ve alkol içerek kaybetmektedir. Gebelik döneminde çok stres yaşamak ve sigara ve alkol  kullanımı yüzünden bebeğinizi kaybetmek istemiyorsanız kendinizi daha sakin hissettiğiniz aktiviteler yapabilir, yürüyüşlere gidebilir yada doktorunuzun tavsiye ettiği hafif spor yada egzersizler yapabilirsiniz. Gebelikteki beslenmenize dikkat ederek bebeğinizin ve kendi sağlığınızı tehlikeye atmadan, sorunsuz bir doğum gerçekleştirebilirsiniz. Doğum sonrasında kullanılan sigara ve alkol’ de  gebelik dönemindeki verdiği zarar kadar, anne sütüne geçerek zarar  vermektedir.

Cilt Güzelliği Sigaranın Etkisi

Sigara içen kadınların ciltleri daha çabuk kırışır; daha erken yaşlanırlar. Sigara, damarlardaki kısa ömürlü kimyasal nitrik oksit oluşumunu önler ve bu da derinin esnekliğini azaltır. Sigara bırakıldığında, kan damarlarına nitrik oksit salgılanabilir ve böylece damarlar açık kalır. Bunun sonucunda da deri esnekliğini yeniden kazanır ve kırışıklıklar azalır. Sigaradan uzak durmak için bir önemli neden de göğüs biçimini korumak için gerekli olan kolajeni yok etmesidir. Sigara mı? Güzel göğüsler mi? Karar sizin.

Etrafımda sigara içen çok az arkadaşım var. Onları da sigara dumanlarına katlanabilecek kadar çok seviyorum. Fakat her defasında anti-sigara propagandası yapmaktan vazgeçmiyorum. Çünkü sevdiğim insanlara benden önce bir şey olsun istemiyorum.

 

Son Arananlar:

Etiketler: , ,

 

Bu yazı için 9 yorum yapıldı:

 1. ayşegül dedi ki:

  Hamileyken içki yada sigara kullanan vicdansız insanlar varmı acaba çok merak ediyorum?

 2. zwybsnmtr dedi ki:

  Good website, good page. Please not smoking.
  Sigara sağlığa zararlıdır.

 3. BootlyHoido dedi ki:

  Yani diyorsunuzki hamile iken dikkatli olmak gerekir.

 4. riznpif dedi ki:

  Aman hanımlar hamileyken sigara ve alkol içerek kendinize ve bebeğinize yazık etmeyin lütfen.

 5. a.kız dedi ki:

  Yok canım bu kadar vicdansız kadın yoktur ve olamazda bence

 6. Aliye dedi ki:

  Hamile kadınların kesinlikle bebeklerinin gelişimi açısından stresten uzak durmaları gerekirki, Sigaraya hiç girmiyorum bile…

  1. semra f. dedi ki:

   Bu konuda çok haklısınız. Size katılıyorum

 7. duby dedi ki:

  Ben hiç alkol almadım ama hamileliğimden önce sigara kullanıyordum. Ama hamile olduğumu anlayınca bıraktım.

  1. merve sevgi dedi ki:

   Tebrikler, umarım bir daha hiç sigaraya başlamazsınız.

Yorum Yaz

 
Yandex.Metrica İletişim Yasal Uyarı