Gebelikte Cinsellik Yasakmı

Gebelikte Cinsellik Yasakmı

Gebelikte (Hamilelikte) Cinsellik Nedir Nasıl Olmalı?

Birçok çift hamilelik döneminde cinselliğin zararlı olduğunu düşünmektedir. Eğer anne adayında herhangi bir erken doğum tehlikesi yada gebeliği ile ilgili bir sorunu yoksa 7. – 8. aya kadar cinsel münasebette bulunmakta bir sakınca yoktur. ama bizim tavsiyemiz siz yine de doktorunuza danışmanızdır!
Gebelikte cinsel istek artışına rağmen cinsel ilişkinin rahim ağzının açılmasını kolaylaştıracağı sanılır ve erken doğuma neden olabileceği, erkek cinsel organının bebeğe zarar vereceği düşünülerek ilişkiden uzak durulmaktadır.
Cinsel ilişkide orgazm oksitosin hormonu salgılanmasına sebep olsa bile, bu hormon erken doğuma neden olmaz. Hatta bazı araştırmalar, cinsellikte orgazm anında bebek hareketleri ve kalp hızında düzenli artışlar gözlenmiştir.
Hamilelikte cinsel ilişki bebeğe zarar vermez, erkek cinsel organının bebekle herhangi bir fiziksel teması olması tıbben mümkün olamaz ve gebelikte cinsel ilişki-seks bebekte bir sakatlığa yada herhangi bir olumsuzluğa neden olmaz.
Gebelikte, rahim ağzı kanalında bulunan salgının koyulaşması nedeni ile oluşan bir çeşit tıkaç bakterilerin ve spermin rahim içine girmesine engel olur.
Gebeliğin ilk 3 ayında genelde halsizlik, uyku hali, bulantı veya kusma cinselliğe ilginin azalmasına sebep olabilir. 4. aydan itibaren cinselliğe ilgi artmaya başlar, 7. aydan itibaren ise cinsel zevk kalitesinde artış olsa bile, büyüyen karnın hareketleri kısıtladığı ve endişeler arttığı için gebelerin cinsel ilgisinde azalma olabilir.

Gebelikte Cinsel İlişkinin Yasak Olduğu Durumlar

 • Düşük tehlikesi olasılığı
 • Sebebi belli olmayan vajina kanamaları
 • Gebelik kesesinin erken açıldığı durumlar ve suyun erken gelmesi
 • Plasenta’ nın doğum kanalını kapaması (Plasenta Previa)
 • Erkeğin, cinsel yolla bulaşabilen bir hastalık taşıyor olması
 • Erken doğum riski
 • Çoğul olan gebeliklerde son 3 ay kala cinsel ilişkide bulunulmaz

Gebelikte Cinsel Pozisyonlar

Gebelikte Cinsel pozisyonlar

Son Arananlar:

Etiketler:

 

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

 1. esra sevim dedi ki:

  Maalesef türk halkı hamilelik ve cinsellik konusunda çok bilinçsiz. Sitenizde faydalı yazılar olduğuna inanıyorum.
  Teşekkürler

 2. admin dedi ki:

  Bu güzel sözleriniz için teşekkürler…

Yorum Yaz

 
Yandex.Metrica İletişim Yasal Uyarı