Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Doğum Kontrol Haplarının Kullanım Şekli:

Hap almaya adetin 1. günü başlanır. Her gün aynı saatte, tercihen her akşam olmak üzere yatarken bir adet hap alınır. 21 hap bitince 7 gün ara verilmelidir. Bu süre içinde 2-4 gün süren bir adet kanama olması muhtemeldir. 7 gün ara verdikten sonra tekrar ikinci kutuya başlanmalıdır. Böylece haftanın hep aynı günü ilaca başlanmış olur. İlk kullanılan aylarda hapların bulantı yapıcı etkisi vardır ve bu bulantı normaldir. Bulantıyı azaltmak için başlangıçta doğum kontrol hapını aç iken almak tavsiye edilir. Bunun dışında hapların aç ya da tok karnına alınması arasında fark yoktur.
Doğum Kontrol Hapı Kullanımı Unutulursa;
Eğer hapınızı almanız gereken saatten 12 saatten fazla süre geçtiyse, hapın gebeliği önleyici etkisi azalır. O ay yumurtlama ve hamile kalma riskiniz artar. 12 saatten daha az süre geçtiyse unutulan hap alınmalıdır.
doğum kontrol hapı kullanımı

Doğum kontrol hapları iştahı arttırabilir ama istemediğiniz halde kilo alımına neden olmazlar.
Asla iki hap birden alınmaz. Daha sonraki günlerde normal saatinde hap almaya devam edilir. Örneğin, hapınızı akşam saat 10’da almanız gerekiyordu, ancak uyuyakalıp unuttunuz. Sabah 6 ‘da uyandığınızda, aradan 8 saat geçmiş olmasına rağmen hapınızı hemen o anda alabilirsiniz. ilacın koruyucu etkisi devam eder. Ancak sabah 11’de uyandıysanız aradan 12 saatten fazla zaman geçtiğinden o günkü ilacınızı almamış sayılırsınız. İlacın koruyucu etkisi azalır. Yapmanız gereken sonraki hapı almak için akşam 10’ u bekleyip hapınızı öyle almak ve o ay için gebelik riskinizin arttığını akılda tutmak olmalıdır.

Doğum Kontrol Haplarının Koruyuculuğu (DKH):
DKH, en etkili ve en güvenli koruma yöntemlerinden biridir. Eğer kullanmaya zamanında, yani adetin ilk günlerinde başlanırsa ilk kullanıldığı ay da dahil gebelikten korur. İster uzun süredir kullanıyor olun, ister bir iki ay kullanıp bırakın hapları bıraktıktan hemen sonra yumurtlama başlar ve bıraktığınızın ertesi ayı hamile kalabilirsiniz. Hamile olduğunuzu bilmeden doğum kontrol hapı kullandıysanız Derhal hap kullanmayı bırakmalı ve jinekoloğunuza gidip durumunuzu anlatmalısınız.

Son Arananlar:

Etiketler: ,

 

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. Aygül dedi ki:

    Doğum kontrol hapları güzel fakat dikkatli kullanmak gerekiyor. Bilgiler için çok teşekkür ederim.

  2. hacer dedi ki:

    Dogum kontrol hapinin kilo aldirmamasi guzel bisi.

Yorum Yaz

 
Yandex.Metrica İletişim Yasal Uyarı