Doğum Belirtileri Nelerdir

Doğum Belirtileri Nelerdir

Doğum Belirtileri Nelerdir?
Doğumu başlatan mekanizma günümüzde kesin olarak bilinmemektedir. Doğumun başlamasının sadece bir olaya bağlanmayıp, karmaşık bir çok olay sonucunda meydana geldiği tahmin edilmektedir.
Bunlardan başlıcaları;
– İntrauterin basıncının artması,
– Uterus hacmi ile plasentanın salgıladığı progesteron hormonu arasındaki dengenin bozulması,
– Amnios kesenin veya fetüsün önde gelen kısmının uterus alt segmentine basınç yapması,
– Plasentanın yaşlanması,
– Miyometrium da elektrolit dengesindeki değişiklerin meydana gelmesidir.
Bu olaylar sonucunda doğum ağrılarının meydana geldiği ve buna bağlı olarak da doğumun başladığı ileri sürülmektedir.
Ancak, bu teoriler günümüzde de kanıtlanmamıştır. Doğum eyleminin başlamasından birkaç hafta önce uterus fundusu-nun aşağı doğru inmesi nedeni ile şekil bakımından değişiklik göstermeye başlar. Karın dışarıya doğru çıkarak göbekte silinme meydana gelir. Pelvis girimi üzerinde serbest hareket edebilen fetüs başı pelvis girimine yerleştiğinden uterusun fundusu aşağı doğru kayar ve artık baş hareket ettirilemez. Bu olaydan sonra solunum oldukça rahatlar ancak hare-ket etmede güçlük, bacaklarda kramplar ve sık idrara çıkma şikayetleri artar.
Doğum Belirtileri Nelerdir
Gerçek doğum eyleminin başlamasından birkaç hafta önce servikste yumuşama meydana gelir. Özellikle doğum başladığında servikste 1-3 cm dar dilatasyon (açılma) görülebilir. Primiparlada (ilk doğum) serviks, multiparlara (ikinci doğum) nazaran daha sert ve kapalıdır. Gerçek ve etkili doğum ağrıları başlamadan önce kadınlar yalancı doğum ağrılarından yakınırlar. Yalancı doğum ağrılarına gebeliğin son dönemlerinde sık rastlanır.
Yalancı ve gerçek travay (doğum Eylemi) birbirinden ayırt etmek zordur. Ancak gerçek ve yalancı travayı kasılmalara göre ayırt edilebilir.
Gerçek Travay (Doğum eylemi) Kasılmaları:
– Düzenli aralıklarla meydana gelir
– Ağrı araları giderek kısalır
– Şiddeti giderek artar
– Sırt ve karında rahatsızlık
– Sakinleştirici ilaçlarla ağrı kesilmez
Yalancı Doğum Kasılmaları:
– Düzensiz aralıklarla meydana gelir
– Aralıklar uzundur
– Şiddeti değişmez
– Rahatsızlık daha çok karındadır
– Serviks ‘te genişleme olmaz
– Genellikle sakinleştirici ilaçlarla rahatlar.
Gebeye psikolojik sıkıntı vermesi, erken dönemde hastaneye yatırılma ya da sağlık personeline erken dönemde müracaat etmenin dışında yalancı ağrıların önemli bir özelliği yoktur.
Gebelik süresini tamamlamış bir gebelikte doğumun yaklaştığını gösteren bazı bulgular gebe tarafından da kolayca hissedilebilir. Daha önceden açıklandığı gibi fetüsün pelvise yerleşmesi ile gebenin solunumunun rahatlamasını gebe kendisi de hisseder. Doğum travayı başlamadan 24-36 saat önce serviksi kapatan kıvamlı salgı tıkacı uterus (rahim) içi basıncın artması ve sızıntı şeklinde kanla birlikte dışarı atılır. Buna nişan ya da nişane adı verilir. Nişanın gelmesi doğum eyleminin başladığını gösteren oldukça güvenilir bir belirtidir. Ayrıca, gerçek doğum ağrılarının başlaması, su kesesinin açılması, servikste silinme (efasman) ve açılma (dilatasyon)nin meydana gelmesi doğum eyleminin başladığını gösteren önemli bulgulardır.

Son Arananlar:

Etiketler: , , ,

 

Yorum Yaz

 
Yandex.Metrica İletişim Yasal Uyarı