Diyette Suyun Önemi

Diyette Suyun Önemi

Diyette Suyun Önemi
Ne kadar çok su içilirse o kadar çok idrar yapıldığı ve böbreklerin, yakılan besinlerin artıklarını dışarı atma kapasitesinin geliştiği artık bilinen bir gerçektir. Öyleyse su, en iyi doğal idrar söktürücüdür. Ne kadar az sayıda insanın yeterli miktarda su içtiğini görmekse hayret verici bir durum olarak karşımıza çıkar.
Günlük hayatın türlü türlü koşuşturması içinde doğal bir ihtiyaç olan susamayı yani su içmeyi hep erteler ve sonunda’ da görülmez bir hale getirir. Geçen günler aylar sonrasında bu susama isteği yok oluyor ve dokuların susuz kaldığının habercisi olma rolünü artık tamamen yitirir.
Erkeklere nazaran daha hassas ve daha küçük bir idrar kesesine sahip olan kadınlar, mesleki uğraşlar veya yolculuk sırasında oluşan zamansız ihtiyaçlardan ve hatta umumi tuvaletlerden sakınmak için pek fazla su içmemeye çalışırlar. Oysaki sıradan zamanlarda kabul edilebilir olan bu durum, bir zayıflama diyeti sırasında kabul edilebilir olmaktan çıkar. Su içmeden zayıflamaya çalışmak yalnızca organizmada toksik madde üretmekle kalmaz, kilo kaybını da çok aza indirgeyip tamamen durma noktasına vardırabilir.
Böyle bir durumda da bütün çabalar boşa gider. Neden mi? Çünkü insanda yağ harcayarak ortaya çıkan hareket ettirici güç, tıpkı yanmaya sebep olan herhangi bir motora benzer. Yanan enerji ısı ve atık olarak açığa çıkar. Eğer bu atıklar düzenli olarak böbrek tarafından dışarı atılmıyorsa, bu atıkların birikimi, er ya da geç, vücuttaki yanmayı durdurup daha fazla kilo kaybının oluşmasına engel olur. Son derece sadık kalınarak uygulanan bir diyet sırasında bile bu durum değişmez. Aynı şekilde bir araba motoru söz konusu olduğunda susturucu, temizlenmeyen bir şömine bacası söz konusu olduğunda da yine bacanın kendisi tıkanacaktır. Bu iki durumda da atıkların yıkılmasından kaynaklanan bir boğulma ve sönme durumu söz konusudur. Yanlış uygulamalar ve, aşırıya kaçan anlamsız diyetler, böbrek tembelliğiyle sonuçlanır. Boşaltım sisteminin iyi işleyebilmesi bir yana, önemli miktarda suya en çok ihtiyaç duyan organ böbrektir. Başlangıçta, sürekli su içmeye çalışmak biraz bıktırıcı bir hal alabilir, özellikle de kış aylarında. Ama bu konuda ısrarcı olunduğunda su içmek, artık oturmuş bir alışkanlık halini alır ve içten temizlenmiş olmanın yarattığı o eşsiz duyguyla daha iyi bir şekilde zayıflanır, sonunda da su içmek sürekli tekrar eden bir ihtiyaca dönüşür. Böylece kilo vermeniz daha da hızlanmış olur…

Son Arananlar:

Etiketler: , ,

 

Yorum Yaz

 
Yandex.Metrica İletişim Yasal Uyarı