Dış gebelik Tedavisi

Dış gebelik Tedavisi

Dış Gebelik Tedavisi
Öncelikle dış gebelik nedir ona bakalım buraya tıklayın.
Adeti gecikmiş ve bu sayfada şikayetleri görülen kadın, gecikmeden tam teşekküllü bir kadın doğum kliniğine başvurmalıdır. Çünkü acil bir hastalık olan dış gebelikte, iç kanama tehlikesi vardır ve iç kanamaya zamanında müdahale edilmezse sonuç ölüm olabilir. Hastaneye başvurduğunuzda jinekolog doktor sizi değerlendirecek, şikayetlerinizi dinleyecek, size bazı sorular yöneltecek ve arkasından muayene ve ultrason yapacaktır. Eğer dış gebelik şüphesi varsa hastayı mutlaka hastaneye yatırmak gerekir. Bu arada kan testleri, kanda gebelik testi dediğimiz P-HCG testi yapılacaktır. Teşhisten sonra hastalığın tedavi edilmesi basamağına gelinir. Dış gebeliğin en etkili tedavisi, ameliyatla dış gebeliğin alınması ve varsa iç kanamanın durdurulmasıdır.
Bunun yanında bazı ilaçlarla hastalığı tedavi etmek ya da iç kanama söz konusu olmadığında sadece hastalığın gidişatını izlemek de mümkündür. Dış gebeliklerin bazıları, iç kanama olmadan kendiliğinden sonlanır ve hiçbir müdahaleye gerek kalmadan kadın iyileşebilir. Vücut, dış gebelik hadisesini kimi zaman kendisi sınırlar ve sonlandırır. Bu arada hasta, hastanede gözlem altında tutulur. Aralıklı olarak yapılan ultrason, kan testleri ve Beta-HCG testleri ile hastalığın iyiye ya da kötüye doğru gidip gitmediği kontrol edilir. Eğer ultrasonda dış gebelik görülüyorsa, iç kanama belirtileri yoksa, aralıklı olarak yapılan kan ve gebelik testleri sonuçları iyiye gidiyorsa, bu şekilde herhangi bir müdahale yapmadan izlenir ve bir süre sonra hasta taburcu edilir. Dış gebelik teşhis edildikten sonra, hastalığın tedavisinde 2. seçenek; ilaçlarla dış gebeliği öldürmeye çalışmaktır. Eğer doktorunuz iç kanama geçirmediğinize kanaat getirir, hastalığınız da kötüleşmezse, dış gebeliği yok edebilmek için dışarıdan verilebilecek çeşitli ilaçlar vardır. Bu ilaçlar tek sefere mahsus uygulanabilir yada aralıklı olarak tekrarlanırlar. Bu arada ultrason ve testleri ile hastalığınızın gidişatı, ilaçların hastalığa etki edip etmediği değerlendirilir. İlaç tedavisi sonrası eğer ultrasonla hastalığın gerilediği saptanır, kan testleri’ de hastalığın iyiye doğru seyrettiğini düşündürürse bir süre sonra taburcu edilir. Yukarıda sıralanan bekleyip görme seçeneği ve ilaç tedavisi ile dış gebeliği öldürme gibi tedavi yolları olsa da dış gebeliğin esas tedavisi ameliyattır. Dış gebeliğin en çok tüplere yerleştiğini belirtmiştik. Eğer tüpün  delindiği ve iç kanama geçirmekte olduğunuz saptanırsa acil ameliyata alınmanız gerekecektir. Ameliyatta delinmiş olan tüp ya tamir edilir, ya da o taraftaki tüp çıkartılır. Bu arada dış gebelik ameliyatla alınır. Ameliyat karnın açılması ile yapılabileceği gibi, müsait olan durumlarda laparaskopi (endoskopik cerrahi) dediğimiz yöntemle karından küçük delik açılarak da gerçekleştirilebilir.
dış gebelik
Ameliyatın ne şekilde olacağına doktor karar verir.
Başarılı bir ameliyattan sonra, kısa sürede eski sağlığınıza kavuşmanız mümkündür. Ancak dış gebelik ameliyatlarından sonra birçok hastada daha sonra aynı tüpte veya dış gebelik tarafındaki tüp çıkarılmışsa karşı taraf tüpte tekrar dış gebelik oluşması riski vardır. Bu yüzden her kadın, tekrar bu hastalığı geçirebileceğini bilmeli ve bu duruma karşı tetikte olmalıdır…

Son Arananlar:

Etiketler: , ,

 

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. glitter dedi ki:

    Dış gebelik hakkında oldukça detaylı bilgiler vermişsiniz. Umarım benim ve kimsenin başına gelmez bu dış gebelik.

Yorum Yaz

 
Yandex.Metrica İletişim Yasal Uyarı