Dış gebelik Nedir

Dış gebelik Nedir

Dış gebelik Nedir?
Tüplerde döllenmiş olan yumurta hücresinin rahim içzarı yerine başka herhangi bir yere yerleşip büyümesine dış gebelik ya da ektopik gebelik diyoruz. Acaba tüplerde döllenmiş olan yumurta ve burada oluşan embriyo, rahim içzarı dışında nerelere yerleşebilir? Tüp içinde döllenmiş yumurta daha sonra, rahim içzarı yerine yumurtalıklara, karın içinde başka bir organa, rahim ağzına yerleşebilir. Ama en önemlisi ve en sık görülen türü; tüp içinde kalıp, tüp içine yuvalanıp burada büyümesidir. Dış gebeliklerin neredeyse tamamı tüp içinde yerleşip büyüyen gebeliklerdir. Rahim, kaslı ve dokusu kalın bir organdır. Embriyo rahim içine yerleştikten sonra rahim içzarını oyarak kendisine bir yuva oluşturabilir, bu mümkündür; ancak aynı durum tüpler için imkansızdır.
dış gebelik nedir?
Tüpler rahim dokusuna göre çok ince ve dar organlardır. Içine yuvalanan embriyo, tüp duvarını oymaya ve kendine yer açmaya çalışırken, bu arada tüp duvarı incelir ve bir süre sonra tüp delinir. Bu delinme sırasında embriyo çoğu zaman ölür, annede ise ölüme neden olabilecek ciddi iç kanamalar meydana gelir. Zaten bu nedenle dış gebelik ölüm riski olan ciddi bir kadın hastalığıdır. Bazı kadınlar dış gebelik geçirme açısından diğerlerine göre daha riskli durumdalar:
– İç genital organlara yayılmış, ciddi genital enfeksiyonlar geçirmiş olanlar.
– Birden çok partnerle cinsel ilişkide bulunanlar.
– Korunmak için spiral kullananlar.
– Daha önce herhangi bir nedenle (örneğin apandisit ameliyatı) karın iç organlarını ilgilendiren ameliyat geçirenler.
– Daha önce dış gebelik geçirmiş ve tüplerinden ameliyat olan kadınlar.
– Kısırlık tedavisi için tüp bebek yada mikroenjeksiyon gibi yöntemler uygulanmış olan ve tüplerinde hastalık saptanmış olan kadınlar.
Dış gebelik tedavisi için tıklayın.
Dış gebelik belirtileri için tıklayın.

Son Arananlar:

Etiketler: , ,

 

Yorum Yaz

 
Yandex.Metrica İletişim Yasal Uyarı