Demir Eksikliği Nedenleri

Demir Eksikliği Nedenleri

 

Demir Eksikliğinin Nedenleri

 

Günümüzde çoğu insanın yaşadığı sıkıntılardan biri demir eksikliğidir. Herkeste görülebilecek bir hastalık olmakla birlikte çeşitli sebepleri vardır. Sağlıksız beslenme, düzensiz yaşam koşulları ve vücuda çok fazla yararı olan demirden fazla yaranılamaması bu hastalığı tetiklemektir.

Demir eksikliğinin gözle görülebilir nedenlerine bakacak olursak düzensiz yaşam bunların başını çeker. İnsanoğlunun en büyük zafiyeti olan düzensiz yaşam beraberinde birçok hastalığı da getirmektedir. İnsanların kendilerine bakmamaları, aşırı kilo problemleri, spor yapmamaları, sağlıksız şekilde beslenmeleri demir eksikliğini de tetiklemektedir. Ayrıca tüketilen besinlerde yeteri kadar demirin bulunmaması da etkilidir. Şunu da belirtmek gerekirse toplumumuzda ziyadesiyle övülen bir şey olan vejetaryenlik de bahsettiğimiz bu hastalığa ileri derecede tesir etmektedir.

 Bu hastalığın etkileri gözle görülebilir sebeplerden olduğu gibi manevi sebeplerden de kaynaklanabildiğini görmekteyiz. İnsanın her yönüyle bir bütün olduğunu varsayarsak bu hastalığı sadece maddi nedenlere dayandıramayız. Ruh halimiz de bu hastalığı tetikleyebilir. Sinirlilik ve asabiyet hali ayrıca psikolojik nedenlerle bu hastalığın etkileri yüksek biçimde artabilir. Kendimizi maddi olduğu kadar manevi olarak da korumamız gerekmektedir.

Her insanın yaşayabileceği bir hastalık olan demir eksikliğini önlemek elimizdedir. Hayata daha pozitif bakmak, düzenli beslenmek, düzenli yaşamak ve içinde demir bulunan besinleri tüketmek sağlığımız açısından faydalı olacaktır ve bu hastalığı da önleyecektir. Ayrıca her şeyden önemli olanın biz olduğunu unutmamalı ve hayatımızı buna göre sürdürmeliyiz.

İşte içeriğinde Demir bulunan bazı gıdalar:

Pekmez, Ciğer, Et, Balık, Yulaf, Taze fasulye, Patates, Kabak çekirdeği ve Kaju fıstığıdır.

Etiketler: ,

 

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. R-S dedi ki:

    Dikkat edilmesi gereken en onemli hususlardan biri . Paylasim icin tsk…

Yorum Yaz

 
Yandex.Metrica İletişim Yasal Uyarı