Çocuk Odası Düzeni

Çocuk Odası Düzeni

Çocuk Odası Düzeni
ÇOCUK ODASININ DÜZENLENMESİ
Çocuk geceleri düzenli olarak uyumaya başladıktan sonra, bebeğinizin artık kendi odası olabilir veya sizin odanızı paylaşabilir. Bununla birlikte kendi özel yeri olmalıdır. Çocuk odasını hazırlarken çok fazla özel eşyaya gerek yoktur, evinizde bulunan eşyaları bu amaçla kullanabilirsiniz. Örneğin, lavabo bebek için çok uygun bir banyo küvetidir, bebeğin altını değiştirmek için satıh olarak ise katlanmış bir havludan yararlanılabilir. Bunun yanında çocuk odasının döşenmesi anne ve baba için çok zevkli bir iştir. Eğer ilk çocuğunuzsa, çocuğu olan arkadaşlarınızdan en yararlı buldukları malzemeleri öğrenin ve önerilerini kendi açınızdan değerlendirin. Eğer emin olamadığınız bir konu varsa son kararınızı vermeden önce alışverişe çıkıp büyük mağazaların kataloglarını inceleyin. Aslında eşyaların çoğu olmadan da idare edebilirsiniz. Çocuğun temel ihtiyaçları yatacağı bir yer, elbiseleri, alt bezleri ve biberonudur. Bunlar dışında kalan her şeyi kendiniz uyarlayabilirsiniz. Her şeyi yeni almanız da gerekmez. İkinci el malzemeler satan mağazaları dolaşabilir, yakın arkadaşlarınızın artık kullanmadıkları malzemeleri alabilirsiniz.
Bebek çok hızlı büyüdüğünden bir portbebe sadece birkaç ay kullanılabilir. Bu yüzden eğer mümkünse bir arkadaşınızdan ödünç almanız daha uygun olacaktır. İkinci el eşya ve malzemeler alırken bebeğinizin güvenliği açısından, fazla yıpranıp aşınmamış ve passız olmalarına dikkat edin. Son güvenlik önergelerine uygun olup olmadıklarını da kontrol edin. Boyalı eşyalara da dikkat edin, fazla miktarda kurşun içeren eski boyalar zehirli olabilir. Bebeğin sandalyesini ve araba koltuğuna asla ikinci el almayın.

Çocuk Odası Malzemeleri
Uyku
Portbebe, karyola veya beşik
Su geçirmez kaplamalı şilte
Beşiğe uygun çarşaflar
Yenidoğan için gözeli battaniye
Kundaklama için atkı
Bebek alarmı
_______________________________

Dışarı Çıkma
Portbebe, bebek arabası
Bebek askısı
Bebek araba koltuğu
_______________________________

Banyo
Çocuk Küveti
Pamuk, yün
Yumuşak büyük bir havlu
Sünger veya yıkama bezi
Bebek fırçası
Bebek banyo losyonu
Çok fazla keskin olmayan makas
çocuk odası düzeni
En iyisi doğumdan önce gerekli eşyaları alıp bebek odasının dekorasyonunu planlamaktır: Doğumdan sonra sık sık altını değiştirip süt vermek hem çok vaktinizi alacak hem de sizi çok yoracaktır. Odanın mümkün olduğunca kolay temizlenebilir, mesela yerlerinin silinebilir döşemeli olmasına dikkat edin. Kurşun içeren boyalarla boyanmamış, sivri kenar ve köşeleri olmayan eşyaları tercih edin. Özellikle alt değiştirme yerinin yakınında bol miktarda malzeme yerine ihtiyacınız olacaktır. Bu amaçla çekmeceli, üzeri geniş bir komodin kullanabilirsiniz. Çekmecelerinde bezleri saklayabilir, komodininin üzerinde ise bebeğin altını değiştirebilirsiniz. Bu yönden komodinin üzerinin kolayca temizlenebilecek düzgün ve geniş bir yüzeye sahip olması gerekir. Odanın zemin döşemesinde halıfleks sıcaklık, muşamba ise temizlik açısından uygun bir seçimdir. Bebeğin odasının çok sıcak olması gerekmez, ancak oda ısısı sabit olmalıdır. Bebeğinizi üç battaniye ve bir çarşafla örtmüşseniz yaklaşık 18 derecelik bir oda ısısı uygundur. Eğer oda daha sıcaksa, battaniyelerden birini veya ikisini kaldırmak gerekir. Bebeği beşiği içinde sıkıca örttükten sonra, çok soğuk kış günleri dışında tüm gece boyu kaloriferleri yakmaya gerek yoktur; gerekirse termostatlı bir oda ısıtıcısı kullanılabilir. Ayarlı bir elektrik düğmesi taktırırsanız, ışığı bebeğinizi fazla korkutmadan açabilirsiniz. Böylece ışığı gece lambası tarzında düşük bir ayarda hep açık da bırakabilirsiniz.

Son Arananlar:

Etiketler: , ,

 

Yorum Yaz

 
Yandex.Metrica İletişim Yasal Uyarı