Cilt Bakımı ve Güneş Kremleri

Cilt Bakımı ve Güneş Kremleri

Cilt Bakımı ve Güneş Kremleri

Cilt bakımı ve güneş kremlerinde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, güneşe çıkmadan evvel koruyucu krem sürmek ve 11:00 – 16:00 arasında güneşe çıkmamak. Cilt doktorları güneşten koruma faktörünün (SPF) 60’dan az olmamasını öneriyor. Ben güneş ışınlarından gerektiği gibi korunmaya 30 yaşından sonra başladım. Daha önce en büyük derdim, herkesten önce bronzlaşmak, ve yanık tenimin en az eylül sonuna kadar kalmasıydı. Bu konuda geçtiğimiz on yıldır, medyanın da yardımıyla, birçok insan bilinçlendi. Güneş ışınlarının dik olduğu saatler arasında güneşe çıkmanın ve güneşlenmenin özellikle çocuklar için zararlı olduğunu, çabuk yaşlanmanın yanı sıra cilt kanserine sebep olduğunu herkes biliyor. Ama nedense plajlar o saatlerde daha bir dolu. Güneşlenme

Size bir kaç tavsiyede bulunayım…

Güneş yanığının yüzeysel tedavisinin diğer yanıklara oranla daha kısa sürede iyileştiği ancak,  cilt kanseri riskini arttırması sebebiyle çok daha tehlikeli olmaktadır : ” Tatil zamanında en fazla yapılan hatalardan biride, plaja veya havuz başına gelir gelmez tişörtlerin çıkarılmasıdır. Cildi yavaş yavaş güneşe alıştırmak yerine, plaja kavuşmanın psikolojik etkisiyle hemen güneşlenmeye başlamak fazlasıyla zararlıdır. Cildi güneşin zararlı etkilerinden korumak için yapılacak en doğru davranış, ilk bir kaç gün hiç güneşlenmemek yada güneşlenme süresini çok kısa tutmaktır. Plaj ve kumun ilk heyecanı yatıştıktan sonra, gerekli koruyucu kremleri cilde sürerek yavaş yavaş güneşlenmek gereklidir.”
Ayrıca, güneş yağı ve kremler gün boyu koruyucu etki yapmazlar, üzerinde yazan 10-20-30 gibi faktörlerin bu koruyucuların etkili olduğu zaman dilimini anlatmaktadır.

Etiketler:

 

Yorum Yaz

 
Yandex.Metrica İletişim Yasal Uyarı