Çileğin Faydaları

Çileğin Faydaları

 

Kimimiz için çeşitli gıdaların içerisinde sadece bir aroma, kimimiz içinse bir pasta süsü. Aslında çileğe; elma, portakal, karpuz gibi bakarsak saymakla bitiremeyeceğimiz birçok faydası bulunmaktadır. Toplum olarak tükettiğimiz ürünlerin yanında bir süs veya meze olarak baktığımız çileğin faydalarına kısaca bakalım:

Özellikle gebelikte çilek çok faydalıdır.
İlk olarak şunu belirtmeliyiz ki çilek, vitamin deposu bir meyvedir. B, C ve K vitaminlerini bünyesinde barındırmaktadır. Ayrıca vücudumuzun daima ihtiyaç duyduğu fosfora ve demire bol miktarda sahiptir. Kolesterol ve damar tıkanıklığının en iyi ilaçlarından birisidir. Bunun yanı sıra bağışıklık sistemimizin güçlenmesine yardımcı bir meyvedir. Sindirim sistemimizin düzenlenmesini sağlayan çilek, çağımızın en yaygın hastalıklarından kanserin önlenmesinde iyi bir yardımcıdır.

Sadece hastalıklar açısından değil, fiziksel olarak da çileğin faydaları saymakla bitmez. Diş macunu görevi görerek dişlerin beyazlamasına yardımcı olur. Bunun yanında diş etlerini güçlendirir. Ağız kokusunun giderilmesinde etkisi büyüktür.

Çileğin faydalarına ruhsal açıdan bakacak olursak; yoğun tempoda, stres altında çalışan kişiler için en iyi yatıştırıcıdır. Çileğin sakinleştirici bir etkisi vardır. Stresli çalışma hayatının sonuçlarından biri olan yüksek tansiyon hastalıklarına bire-bir ilaçtır. Tansiyon düşürücü etkisi vardır.

Çileğin faydaları daha bitmedi: ateş düşürür, karaciğer ve romatizma rahatsızlıklarına iyi gelir, damar sertliğini önler, böbrekteki kum ve taşın dökülmesine yardımcı olur, vücuttaki zehirli maddelerin dışarı atılmasını sağlar.

Son olarak çok yorucu bir gün geçirdiyseniz çilek yiyin. Çünkü çilek; vücudun direncini arttırarak kuvvet verir, dinlendirici etkisi vardır.

Son Arananlar:

Etiketler: , ,

 

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. melis dedi ki:

    Gayet yararli bilgiler paylasiyosunuz Teşekkürler

  2. sinem dedi ki:

    Çok yoğun bir çalışma hayatım var, çileğin yorgunluğa iyi geldiğini bilmiyordum. artik bol bol çilek yerim

Yorum Yaz

 
Yandex.Metrica İletişim Yasal Uyarı