Bebeklerde Parmak Emme

Bebeklerde Parmak Emme

Bebeklerde Parmak Emme Durumu

Bebeklerde parmak emmenin dışında bir de “Parmak mı, emzik mi emmeli” meselesi var. Eğer bebeğiniz baş parmağını bulup emmeye başlarsa sakın engellemeyin. Ben ilk başta parmak yerine emziği tercih ediyordum, ama kızım emzik istemedi ve parmağını tercih etti. Küçük bebişimin parmağını bulduğu gün huzura kavuştuk. İstediği zaman alıyor, istediği zaman bırakıyordu. Emzik yere düştü, gece uyandı, emziğini bulamadı gibi problemler kalmadı. Daha sonra doğan kızım için ise emzik için ısrar bile etmedik. Aksine parmağını bulabilmesi için yardım ettik. O da parmağını buldu ve rahat ettik. 3. bebişim içinde aynı muameleyi yaptık, ama o yedinci aya kadar ne parmak ne emzik istedi. Sonunda emziği tercih etti. Ama bu sefer de gece emziğini kaybettikçe uyanır oldu. O sıralar bir arkadaşım bana çok faydalı bir tavsiyede bulundu: “Çocuğun yatağına 4-5 tane emzik koyun. Gece emziğini kaybettiğinde mutlaka birini bulur”. Ben bu taktiği öğrendiğimde sonuncu 18 aylıktı. Keşke biri bana bu fikri daha önce vermiş olsaydı.

Özellikle Türkiye’de birçok kişinin emziği tercih etmesinin sebebinin bebebeği kontrol edip geç yaşa kadar bebeğinin parmağını emmesini önleyebilmek olduğunu biliyorum. Çocukların uzun süre parmak ya da emzik emmesinin, diş yapısını bozduğu için zararlı olduğunu da biliyorum. Emziği çocuğa sabahtan akşama kadar değil, sadece çok yorgunken ve uyumadan önce vermek her ikisi için de önlem olabilir. Kriz anlarında emzik kurtarıcınız olabilir. Biz emziğe ‘susturucu’ adı taktık. Sürekli emzik emmemeleri hem dişlerinin bozulmamasını hem de o güzel yüzlerinin neredeyse yarısının kapanmamasını sağlıyor. Parmak emme

Emziği ya da parmağını emmeyi hangi yaşta bırakacağına çocuk zaten kendi karar veriyor. Biz 1 numaraya da 2 numaraya da bırakmaları için aynı nasihatleri verdik. Fakat biri 4, diğeride 10 yaşında bıraktı. İlk emzikli çocuğumuz 3 numara ise henüz 2,5 yaşında olduğu için hâlâ şapur şupur emiyor. Bakalım parmak emen ablalarına göre daha kısa sürede bırakabilecek mi?

Sizinkiler kaç yaşında bıraktı hanımlar? Yorumlarınızı bekliyorum…

Son Arananlar:

Etiketler:

 

Yorum Yaz

 
Yandex.Metrica İletişim Yasal Uyarı