Anne ve Çocuk Eğitimi

Anne ve Çocuk Eğitimi

Anne ve Çocuk Eğitimi

İnsan bazen ne kadar gülünç ve sıkıcı olduğunun farkına varmıyor. Ben ‘buldumcuk’ oldum da, oradan biliyorum.

İlk çocuğum dünyaya geldiğinde 30 yaşındaydım. Çocuk sahibi olmak için ne geç, ne de erken bir yaştı. Birçok şeyden hevesimi almış, özgürlüğümden gocunmadan taviz vermeye hazır olduğum yaştaydım. Hep anne olmak istediğimi biliyordum. Ama anne olunca bu kadar kafayı yiyeceğimi de düşünmemiştim doğrusu. Mutluluktan çıldırmanın yanı sıra, her şeyi en iyi bir şekilde yapmak için insanüstü bir gayretin içine girdim. Çocuk tüm hayatımın merkezi olmuş, o ve kocam dışında başka konum kalmamıştı. Zaten, her şeyi tek başıma ve o kadar mükemmel yapmaya çalışıyordum ki başka bir şeyle ilgilenecek zamanım da olmuyordu. Kızımdan başka hiçbir şeyden bahsetmiyordum. Hem de uzun uzun ve bütün detaylarıyla…

Sizin için çok önemli olan o detayların başkalarını hiç ilgilendirmeyeceğini düşündünüz mü hiç? Özellikle çocuk sahibi olmayan arkadaşlarınızın gözünde nasıl göründüğünüzü… Çocuksuz arkadaşlarıma beni o dönemde arkadaş listelerinden silmedikleri için teşekkür ediyorum.

İkinci çocuktan sonra normale döndüm. Dünyanın en güzel, en akıllı, en şirin çocuklarının benimkiler olmadığını anladım. Biz hâlâ çocuklarımızı uyurken hayran hayran seyretmeye, yaptıkları şeylerden gurur duymaya, bunları aramızda ve aile fertleri ile paylaşmaya devam ediyoruz. Ama önümüze geleni esir alıp, saatlerce çocuklarımızı anlatmaktan vazgeçtik.

Kadınlar gittikçe daha geç yaşta çocuk yapmaya başladıkları için, bu konuda buldumcuk olma katsayıları gittikçe fazlalaşıyor. Çevremde on sene önceki halimden daha vahim vakalar görüyorum. Kendinizi dışarıdan görmeyi bilin ve benim gibi, ne kadar gülünç olduğunuzu sonradan fark etmeyin.

Etiketler:

 

Yorum Yaz

 
Yandex.Metrica İletişim Yasal Uyarı