Ağrılı Adet Dönemi

Ağrılı Adet Dönemi

Adet Döneminde Yorgunluk

Adet kanaması geçirmek özellikle yaş ilerledikçe vücut için oldukça yorucu bir şeydir. Genellikle geceleri bir saat fazla uyuyarak ya da gün ortasında bir şekerleme yaparak yorgunluğu geçirebiliriz. Eğer rahatsızlığınız ciddi boyuttaysa, tüm beslenmenizi gözden geçirmeli ve kanamanızın çok ağır olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Ağır kan kaybından kaynaklı olarak demir düzeylerinin düşmesi yorgunluğa sebep olmaktadır. Adet döneminizden önceki hafta boyunca her gün düzenli olarak küçük miktarlarda karbonhidratlı gıdalar tüketin ve gunde 1 gram (1,000 mg) C vitamini almaya gayret edin. Yorgunluğa anında çözüm getirmek için ise B kombinasyonu doku tuzları kullanabilirsiniz.

Adet dönemi  adet ağrılar

Ağrılı Adet Dönemleri

Çoğu kadın adet döneminin ilk safhalarında kas ağrıları hisseder. Eğer bu ağrıların şiddeti ciddileşir, süresi uzarsa veya kanama başlangıcından sonra başlarsa mutlaka doktorunuza danışmanız gereklidir. Bu çeşit adet ağrıları, menstruasyonun yani adetin kaçınılmaz bir parçası sayılmayacağı gibi, herhangi bir dengesizliği ortadan kaldırmak için yapılabilecek birçok şey vardır. Bu gibi durumlarda karnınızı sıcak tutmalısınız (iki sıcak su torbası arasında sandviç yapın) ve bol miktarda temiz oksijen almalısınız. 2 ölçek aslan pençesi ve 1 ölçü civanperçemini 30 sn. kadar kaynar suda haşlanarak elde edeceğiniz çayı sıcak iken yavaş yavaş yudumlayarak içmelisiniz. 2 gün içinde adet ağrılarınız geçmez ise doktorunuza danışmalısınız. Bu çayı ayrıca, önlem olarakta yumurtlama döneminin hemen öncesinde 3 gün süre ile ve yine bir sonraki adet döneminden önceki 3 gün boyunca günde 1 defa içebilirsiniz.
Bağırsaklarınızın boş olduğundan emin olun. Kabızlık genellikle mevcut tıkanıklık duygusunu artırabileceği gibi, kendi başına da ağrıya sebep olabilmektedir. Bağırsak hareketlerini düzenlemenin en iyi yollarından biri’ de adet döneminden önceki 2 veya 3 gün süre ile zencefil, tarçın ve sarmısakla tatlandırılmış, haşlanmış mung fasulyesi ve pilav yemektir. Bunları yiyemiyorsanız, yediğiniz taze sebze ve meyve miktarlarını arttırın ve sıcak gıdalar yiyip içmeye gayret edin. Acılı yemekler veya dondurma gibi soğuk her türlü gıdadan kaçının. İyi pişmiş yemekler yiyin, yemeklerde sıcak su için ve yemeklerinize zencefil veya tarçın gibi sıcaklık hissi verici baharatlar katın.
Bol bol su için, su içmek adet ağrılarınızı ve kabızlık hissini azaltacaktır. Böyle yaparak bağırsaklarınızı temiz tutacak ve küçük çaplı bulantılardan kurtulabilirsiniz. Acil bir müshil etkisine ihtiyaç duyuyorsanız, yatmadan hemen önce 1 bardak ılık sütün içine bir çay kaşığı ghee katın, sabah kalktığınızda bu yöntemin işe yaramış olduğunu göreceksiniz (bunu ayda 1 defadan fazla yapmayın fazla yapmayın).
Adet ağrılarından kurtulmak istiyorsanız bu verdiğimiz tüyoları yapın ve diğer kullanıcılarımızla’ da, yorum yaparak fikirlerinizi paylaşın…

 

Etiketler:

 

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. bir kadın dedi ki:

    Önerilerinizi kısmende olsa uyguladım ve adet ağrılarımın bir nebzede olsa hafiflediğini fark ettim.

Yorum Yaz

 
Yandex.Metrica İletişim Yasal Uyarı