A Vitamini Faydaları Nelerdir

A Vitamini Faydaları Nelerdir

A VİTAMİNİ FAYDALARI NELERDİR?

A vitamini, yaşamımızı sağlıklı bir şekilde sürdürmek için ihtiyaç duyduğumuz, vücudumuza pek çok kaynaktan alabileceğimiz bir vitamindir. Bu kaynaklar “retinoidler” denilen hayvansal kaynaklar olabileceği gibi “karotenoidler”  denilen bitkisel kaynaklar da olabilir. Retinoidler ve karotenoidler vücutta farklı fonksiyonların düzenlenmesinde etkilidir ve emilim oranları da farklılık göstermektedir. Retinoidlerin tamamına yakını vücut tarafından emilirken, karotenoidlerin yaklaşık olarak %50si vücut tarafından emilebilmektedir.   Bu farkları bilmek, vücutta hangisinin eksik olduğunu anlamak ve beslenme tarzını buna göre düzenlemek açısından yol göstericidir.

Hayvansal kaynaklı A vitaminleri (retinoidler);  karaciğer, süt, yoğurt, peynir, tereyağı, yumurta sarısı, tavuk, somon gibi besinlerde bulunur.  Bağışıklık sisteminin hastalıklarla savaşması, mide ve bağırsak gibi iç organların sağlıklı çalışması, gebeliğin sorunsuz bir şekilde devam etmesi, kan hücrelerinin üretilmesi hayvansal kaynaklı A vitamininin faydaları arasındadır. 

Bitkisel kaynaklı A vitaminleri (karotenoidler); havuç, greyfurt, ıspanak, marul, tere, roka, pazı, şeftali, patates, kabak, bezelye gibi sarı, turuncu, yeşil sebze ve meyvelerde bulunur.  Bu besinlerden alınan A vitamini göz sağlığı açısından çok önemlidir. Görme bozukluğu, gece körlüğü, göz kuruluğu gibi rahatsızlıklar genellikle A vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır.  Ayrıca A vitamininin faydaları cilt üzerinde de kendini gösterir. Cilt kuruluğunu önleyerek kaybedilen elastikiyeti geri kazandırır, doğal kolajen üretimini destekler, lekeleri azaltıcı etkisi vardır. Son yıllarda piyasaya sunulan pek çok kozmetik ürünün ve bakım kürlerinin üretilmesinde A vitamininden yararlanılmaktadır.  

Etiketler: , , ,

 

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. Margaret dedi ki:

    A vitaminin faydaları çokmuş, bu bilgileri bizlerle paylaştığınız için çok teşekkürler.

Yorum Yaz

 
Yandex.Metrica İletişim Yasal Uyarı